Ustalanie cen

Istnieje kilka różnych metod, jakich używają firmy przy ustalaniu cen. Oto kilim najbardziej typowych:

Cena oparta na kosztach. Metodę tę najczęściej stosują małe firmy. Po dokładnej analizie kosztów produkcji czy usługi, dodajesz pożądany zysk. Takie równanie jest bardzo proste:

bezpośrednia robocizna + podstawowe materiały +

+ koszty ogólne + pożądany zysk =

= twoja cena

Przedstawiając uproszczony przykład przypuśćmy, że wytwarzasz budy dla psów i masz zamówienie od 10 klientów. Możesz wykonać jedną budę w ciągu 4 godzin. Licząc 5 zł za godzinę otrzymasz 20 zł za bezpośrednią robociznę. Drewno, gwoździe, gonty i farba potrzebne na 1 budę kosztują 10 zł. Zakupiłeś piłę tarczową i młotek za 185 zł. Oceniasz, że zużyjesz prądu za cenę 15 zł. Tak więc całkowity koszt ogólny wynosi 200 zł. Podzielony na 10 daje 20 zł za jedną budę. Całkowity koszt jednej budy wynosi 50 zł. Teraz przypuśćmy, że chcesz uzyskać 15% zysku. Twój zysk (pamiętaj, że robocizna stanowi koszt) będzie wynosił 7,5 zł na jednej budzie.

Dzień dobry, Jestem właścicielem firmy, prowadzę ja od 10 lat z sukcesem. Moje mikroprzedsiębiorstwo to zarówno forma zarabiania na życie jak i pasja. Na blogu umieszczam wszystkie istotne według mnie informacje o biznesie i księgowości!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.