Specyficzny charakter eksportu

Eksportem jest wywóz towarów poza granice Polski potwierdzony przez graniczny urząd celny. Nie ma tu znaczenia czy jest to sprzedaż, darowizna, przekazanie czy zamiana. W przypadku eksportu i importu towarów lub usług rozliczanych według umowy komisu (lub podobnej) obowiązuje dołączenie do faktury (lub innego dokumentu sprzedaży) dokumentu odprawy celnej stwierdzającego: w eksporcie – wywóz towaru poza granice Polski, w imporcie – uregulowanie kwoty podatku obliczonego przez urząd celny. Bez karty 4/5 SAD nie masz prawa do stawki 0% VAT. Specyficzny charakter ma eksport usług opodatkowany oczywiście również stawką 0%. Należy do niego:

  • wykonywanie usług poza granicami Polski przez podmiot gospodarczy zarejestrowany w Polsce,

  • transport międzynarodowy,

  • zagraniczna turystyka przyjazdowa na terytorium Polski organizowana przez osoby i jednostki mające siedzibę w Polsce, o ile jest to forma zorganizowana (powyżej 10 osób, a polowania bez limitu) i świadczona za dewizy,

  • także usługi w kraju związane z eksportem (jeżeli wynika to z umowy) i uwzględnione w cenie eksportowanego towaru. Dla celów podatkowych w tym wypadku osobno traktowany jest towar, osobno związana z nim usługa świadczona w kraju (transport do granicy, sortowanie, paczkowanie lecz nie opakowanie, które eksporter kupił od innego polskiego producenta).

Dzień dobry, Jestem właścicielem firmy, prowadzę ja od 10 lat z sukcesem. Moje mikroprzedsiębiorstwo to zarówno forma zarabiania na życie jak i pasja. Na blogu umieszczam wszystkie istotne według mnie informacje o biznesie i księgowości!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.