Jak płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej?

Zaletami tej formy opodatkowania są zwolnienia z obowiązku: prowadzenia ksiąg, składania zeznań, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz wpłacania zaliczek na podatki. Nie musisz nawet składać rocznej deklaracji o kontynuacji działalności. Zastępuje je kolejna rata ryczałtu. Podstawowe założenia tej formy opodatkowania są następujące:

  • przejście na kartę podatkową dopuszczalne jest dopiero po otrzymaniu odpowiedniej decyzji – nie później niż 6 miesięcy od złożenia wniosku. Do tego czasu obowiązują przepisy ogólne (nowe firmy też),

  • jeżeli podatnik osiąga również inne przychody, które opodatkowane są na zasadach ogólnych, nie łączy ich z przychodami z karty podatkowej,

  • o uzyskanie karty podatkowej mogą starać się prowadzący: działalność usługową lub usługowo-wytwórczą, gastronomiczną, transportową (z jednym pojazdem), usługi rozrywkowe, sprzedaż posiłków domowych, usługi służby zdrowia (wolne zawody), a także detaliczny handel spożywczy, rolno-ogrodniczy oraz obwoźny i obnośny handel artykułami przemysłowymi; z gastronomii obiadów domowych i handlu spożywczego wyłączono te, które serwują alkohol powyżej 1,5 %.

Praktyka wskazuje, że nowootwierane firmy prowadzą przez jakiś czas działalność na zasadach ogólnych, a dopiero po ustabilizowaniu się obrotów ną odpowiednim poziomie, występują o przydzielenie karty podatkowej. Pokusa jest wielka, ale sam musisz obliczyć co będzie ci się bardziej opłacało. Dochodów opodatkowanych w formie karty podatkowej (podobnie jak w ryczałcie) nie łączy się z innymi dochodami. Od 1 stycznia 1994 nie obowiązuje również uwzględnianie w zeznaniu rocznym stopy podatku wynikającej z sumowania wszystkich dochodów (łącznie z szacunkowym dochodem z działalności na kartę). Prowadzący działalność na kartę podatkową nie ma możliwości opodatkować się wspólnie z małżonkiem, nie może też dokonywać żadnych odliczeń (również mieszkaniowych). Podatek ryczałtowy w formie karty płacisz do 7 następnego miesiąca. Decyzję w sprawie ustalenia karty podatkowej uzyskujesz na podstawie zeznania PIT-17.

Dzień dobry, Jestem właścicielem firmy, prowadzę ja od 10 lat z sukcesem. Moje mikroprzedsiębiorstwo to zarówno forma zarabiania na życie jak i pasja. Na blogu umieszczam wszystkie istotne według mnie informacje o biznesie i księgowości!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.