Import towarów

Import towarów opodatkowany jest zawsze w momencie wejścia na polski obszar celny, zarówno z zagranicy jak i z wolnego obszaru celnego lub składu celnego. Towar wchodząc na polski obszar celny obłożony jest kolejno:

  • cłem, którego rolą jest ochrona własnego rynku i krajowych producentów przed zalewem tańszych wyrobów zagranicznych,

  • podatkiem granicznym w wysokości 6% od wartości celnej (bez cła podstawowego),

  • podatkiem akcyzowym, popularnie zwanym podatkiem od luksusu; omawiamy go dalej,

  • podatkiem VAT od wartości celnej powiększonej o 6% podatek graniczny i cło podstawowe w takiej wysokości w jakiej aktualnie obowiązuje (cło pełne, obniżone, zwolnienie z cła).

W imporcie towarów dla podatników VAT, podatek VAT jest podatkiem naliczonym, a dla zwolnionych podmiotowo z VAT – kosztem uzyskania przychodu. Odmiennie nieco potraktowany został import usług to znaczy wykonywanie ich na terenie Polski przez podmiot mający siedzibę zagranicą. Z uwagi na techniczną niemożliwość jego opodatkowania, opodatkowany został importer. Porównać to można do konsumenta usług krajowych, który też płaci VAT ale za pośrednictwem usługodawcy. W imporcie konsument – importer płaci VAT bezpośrednio do skarbu państwa, obliczając go w oparciu o fakturę (postanowienie o płatności) otrzymaną z zagranicy. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje w dniu dokonania zapłaty, jednak nie później niż po 30 dniach od daty wykonania usługi.

Dzień dobry, Jestem właścicielem firmy, prowadzę ja od 10 lat z sukcesem. Moje mikroprzedsiębiorstwo to zarówno forma zarabiania na życie jak i pasja. Na blogu umieszczam wszystkie istotne według mnie informacje o biznesie i księgowości!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.