Amortyzacja i zestawienie finansowe

Amortyzacja. Należy prowadzić dziennik amortyzacji dla sprzętu, któiy ona obejmuje. Prawa podatkowe ciągle się zmieniają więc powinieneś skonsultować się z księgowym w celu ścisłego prowadzenia rachunków. Amortyzację liniową wylicza się dzieląc wartość danego przedmiotu przez przewidziany okres jego eksploatacji. Jeśli np. kupisz program komputerowy za 600$ i przewidujesz, że będziesz go używał przez 20 lat, jego roczna amortyzacja będzie wynosić 30$. Po upływie 6 lat twój program będzie miał wartość 420$. W rzeczywistości, ze względu na szybki postęp w technice komputerowej, jest mało prawdopodobne, abyś używał programu przez 10 czy 12 lat. Istnieją także inne metody obliczania amotryzacji. W niektórych z nich przyjmuje się większe sumy na początku użytkowania. Twój księgowy pomoże ci zadecydować, którą metodę najlepiej zastosować dla twoich celów.

Zestawienie finansowe. Jeśli ci potrzebny pewien system do zapisywania zestawień finansowych. W dowolnym czasie powinieneś mieć również dostęp do arkuszy bilansowych. W ich skład wchodzi lista bieżącego majątku i zadłużenia. Bardzo ważne jest aktualne zestawienie zysków i strat dla danego okresu.

Suma wypłat Tej informacji będziesz potrzebował nie tylko by planować przepływ gotówki, ale także by wypełniać sprawozdania podatkowe. Prawdopodobnie informacji o wypłatach użyjesz w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach.

Dzień dobry, Jestem właścicielem firmy, prowadzę ja od 10 lat z sukcesem. Moje mikroprzedsiębiorstwo to zarówno forma zarabiania na życie jak i pasja. Na blogu umieszczam wszystkie istotne według mnie informacje o biznesie i księgowości!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.